Nová generácia vozov Mazda sa sústredí na štyri kľúčové oblasti: design KODO — duša pohybu, technika SKYACTIV, aktívne bezpečnostné systémy Mazda Proactive Safety a nový systém mobilného internetového pripojenia MZD Connect*. Mazda HAZUMI, ktorá sa na ženevskom autosalóne predstavuje vo svetovej premiére, v sebe spojuje všetky tieto prvky a naznačuje, ako bude vypadať malý kompaktný voz Mazda budúcej generácie.

Stačí jediný pohľad na novú generáciu modelov Mazda – ku ktorým patrí Mazda CX-5, Mazda6 a Mazda3 – a pozorovateľovi je okamžite zrejmé, že podstatu designu KODO predstavuje dynamické, živočíšne vyjadrenie pohybu. Mazda HAZUMI zachytáva esenciu designu KODO v kompaktnej karosérii. Novo vyvinutý vznetový motor 1.5 SKYACTIV-D sľubuje vynikajúcu hospodárnosť bez kompromisov medzi výkonom a dynamikou. Okrem základov bezpečnosti, ako je vhodná pozícia šoféra alebo výborný výhľad z vozu, sa HAZUMI pýši množstvom špičkových bezpečnostných prvkov i-ACTIVSENSE. Zábavu a pohodlie zaisťuje systém MZD Connect, prostredníctvom ktorého môže vodič využívať najrôznejšie aplikácie vo svojom múdrom telefóne. Mazda HAZUMI nepodlieha konvenciám triedy malých vozov a odmieta kompromisy v akomkoľvek zo štyroch kľúčových oblastí vývoja vozov Mazda. Rovnaké vlastnosti budú príznačné aj pre budúcu generáciu malého kompaktného automobilu značky Mazda.

Názov koncepčnej štúdie presne vystihuje vzhľad vozu i jeho cieľovú skupinu zákazníkov. Výraz HAZUMI v japonštine znamená „vyskočiť“ alebo „vyraziť vpred“ a mal by zodpovedať obrazu malého čulého zvieraťa, ktoré prekypuje energiou. Zároveň vystihuje charakter prípadných záujemcov o vozy segmentu B, ktorí sú mladí, dynamickí, aktívni a ambiciózni.

HAZUMI je ďalším príkladom širokého potenciálu designu KODO, ktorý sa prirodzene prispôsobuje rôznym vozom v rôznych kategóriách. „Zatiaľ čo pre väčšie modely ako SHINARI volíme línie vedúce spredu až k zadnej časti vozidla, ktoré zdôrazňujú plynulý pohyb, podoba HAZUMI má vyvolať dojem výbušnosti,“ vysvetľuje hlavný designér HAZUMI Ryo Yanagisawa. „Je ako zviera odhodlané vyraziť vpred. Každý sval je v plnej pohotovosti a snaží sa koncentrovať všetku svoju energiu na nasledujúci lov. Vďaka designu KODO je vozidlo aj napriek jeho malým rozmerom objektom, ktorý nemožno ignorovať a ktorého tvary vyžarujú radosť z jazdy.“

Design karosérie

Designová filozofia KODO sa snaží zachytiť letmú krásu, napätie a energiu živých tvorov v pohybe. Prostredníctvom dramatických a dynamických línií dodala Mazda karosérií kompaktného päťdverového hatchbacku HAZUMI výnimočný štýl a živočíšne vyžarovanie ako stvorené na cesty. Tak vypadá design KODO vo svojej doposiaľ najkoncentrovanejšej podobe.

Keďže návrhári posunuli kompaktnú kabínu čo najviac dozadu, ťažisko vozidla sa ocitlo blízko zadnej nápravy. Výsledkom je klinový tvar karosérie, ktorá sa od nízko položenej výrazne prednej časti smerom dozadu zdvíha, takže vozidlo vpredu vyvoláva silný dojem pohybu. Ostro tvarovaný profil jednoznačne odlišuje HAZUMI od tradičnej podoby vozov tejto triedy. Krátke previsy karosérie a mohutné blatníky, ktoré sa klenú nad impozantne veľkými kolesami, presvedčivo umocňujú atletický postoj vozidla.

Všetko sa však netočí iba okolo vzhľadu. Podobne ako v prípade všetkých ostatných modelov novej generácie sa Mazda výrazne sústredila na aerodynamiku. Optimalizovala prúdenie vzduchu okolo karosérie a upravila podvozok tak, aby zabraňoval nežiadúcim turbulenciám. A pretože sa všetky tieto prvky prispôsobovali kompaktným tvarom vozidla, výsledkom sú vynikajúce aerodynamické vlastnosti.

Predná časť

Svetlomety a mriežka chladiča sa nachádzajú veľmi nízko, čo prednej časti dodáva odhodlaný vzhľad, pripomínajúci geparda pripraveného na skok. Napriek tomu vozidlo dokáže byť zároveň roztomilé a prebúdzať v pozorujúcich náklonnosť. Svietiace diódové LED prstence dodávajú svetlometom hĺbku a prepracovanosť. Pritom evokujú vzdorovitosť neskroteného zvieraťa. Ďalším zo špecifických prvkov designu KODO je hliníková lišta v tvare rozprestretých krídel, ktorá lemuje spodnú časť mriežky chladiča a zasahuje až do svetlometov, čím dodáva prednej časti výrazne priestorový výzor.

Profil

Pri pohľade z boku HAZUMI zaujme svojim dynamickým profilom, ktorý zvýrazňuje ako krátke previsy. Stĺpiky karosérie sú vpredu i vzadu akoby pripravené pribodnúť prední a zadné kolesá k asfaltu. Dlhá línia začínajúc kapotou dosahuje prvý vrchol nad prednými kolesami a pokračujúc smerom dozadu, kde ju pretne druhá línia nad zadnými kolesami. Dramatický zlom evokuje prechod medzi napnutými svalmi a prispieva tak k pocitu, že vozidlo je odhodlané vystreliť dopredu. Panely karosérie pôsobia energicky a celkovo prispievajú k atletickému vzhľadu vozidla.

Zadná časť

Pevne rozkročené zadné kolesá zdôrazňujú vysoko načrtnutú bočnú líniu a spolu s prudko so zadnou časťou vytvárajú silný dojem pohybu vpred. Neprehliadnuteľné združené zadné svetlomety vyjadrujú dojem rýchlosti, pretože sa chvália rovnako prenikavou intenzitou ako predné svetlomety.

Kolesá

Dynamický design hliníkových ráfikov vyžaruje odhodlanosť a silu. Kontrast medzi povrchovým leskom frézovaného hliníka a tmavým metalickým lakom umocňuje dojem trojrozmernosti.

Design interiéru

Kokpit HAZUMI evokuje rovnaký dojem dynamiky a rýchlosti ako interiér koncepčných štúdií SHINARI, MINAGI a TAKERI, ktoré Mazda predstavila v minulých rokoch. Jeho prednosťou je bezprecedentná funkčnosť, vďaka ktorej je komunikácia medzi vodičom a jeho vozidlom jednoduchšia. Špičkovým dojmom z kvality interiéru naviac prekonává úroveň bežnú v triede malých vozidiel a pridává HAZUMI na atraktivite a mladistvosti.

Rozvrhnutie kabíny

Základnou témou všetkých tvarov a línií, ktoré sa prelievajú od palubnej dosky cez stredovú konzolu až do výplní dvier, je rýchlosť. Výsledkom je opäť dojem dynamického pohybu vpred. Priestoru pre spolucestujúcich dominuje palubná doska zakrivená ako krídlo lietadla. Stredová konzola sa podobá zavesenému mostíku. Zdôrazňuje tak dojem priestoru a ponecháva viac miesta pre nohy cestujúcich.

Prístrojový panel bol navrhnutý s myšlienkou udržať vodiča v centre diania. Jeho stredobodom je centrálne umiestnený prístroj, od ktorého sa ako krídla do obidvoch strán rozprestierajú ďalšie displeje. Rozvrhnutie, ktoré Mazda nazýva Active Driving Display a vďaka ktorému má vodič všetky prevádzkové údaje trvalo pod kontrolou, sa zakladá na unikátnej koncepcii zvanej Heads-Up Cockpit. Jej zmyslom je pomôcť vodičom spracovať značné množstvo informácií, bez toho aby boli nútení spúšťať zrak z cesty či ruky z volantu.

Spracovanie 

Kvalita materiálov a prepracovanosť detailov obzvlášť vyniká vďaka hre svetla a tieňa v interiéri. Všetky použité materiály sú spracované tak, aby vyzerali čo najpôsobivejšie. Zásadné prvky kabíny, ku ktorým patria ovládače a displeje, tvorí vrstevnatá kombinácia opracovaného kovu a materiálov na báze živice. Výsledkom je ľahký a hravý dojem, zodpovedajúci charakteru malého kompaktného vozidla.

Farba

Základom designu interiéru je čierna koža, ktorá na vybraných miestach dopĺňajú biele kožené dekoratívne prvky. 

Štruktúra karmínovočerveného čalúnenia sedadiel pripomíná brúsenú kožu. Táto moderná farebná kombinácia je odvážna i okúzľujúca zároveň a udeľuje interiéru mladistvé vyžarovanie.

Technika SKYACTIV optimalizovaná pre malé kompaktné vozidlo

Nový maloobjemový vznetový motor

Mazda HAZUMI sa pýši všetkými vymoženosťami SKYACTIV, zapracovanými do malého kompaktného vozidla. Vďaka nim reaguje šikovne, ako možno očakávať od supermini, a pritom disponuje plynulým prísunom výkonu, ktorý prispieva k pocitu bezpečnosti.

Ekologicky šetrný vznetový motor SKYACTIV-D 1.5

V svetovej premiére sa pod kapotou Mazdy HAZUMI predstavuje nový motor SKYACTIV-D o objeme 1,5 l. Kompaktný a ľahký vznetový agregát bol rovnako ako väčší SKYACTIV-D 2.2 skonštruovaný s cieľom dosiahnuť maximálnu hospodárnosť. Jeho prednosťou je široké rozpätie využiteľných otáčok. V Mazde HAZUMI sa motor najviac pýši vynikajúcimi emisiami CO2, ktoré sa pohybujú pod hodnotou 90 g/km. Taktiež spĺňa prísne požiadavky emisnej normy Euro 6, bez toho aby k tomu potreboval odlučovač NOx.

Vyspelý bezpečnostný systém i-ACTIVSENSE

Koncepčná štúdia HAZUMI využíva vyspelý systém i-ACTIVSENSE, ktorý vychádza z princípu Mazda Proactive Safety. Táto filozofia má za cieľ pokryť čo najširšie spektrum okolností a podmienok prevádzky, aby sa minimalizovalo riziko nehody a vodič mohol bezpečne ovládať svoje vozidlo.

Nová generácia mobilného pripojenia vo vozidle

Mladí ľudia sú lační po nových zážitkoch a chcú ich zdieľať so svojimi priateľmi pokiaľ možno okamžite. Mazda túto túžbu mladým vodičom – či komukoľvek, kto chce byť pripojený k sieti za všetkých okolností – sprostredkováva vďaka systému MZD Connect, novému mobilnému internetovému pripojeniu predstavenému v modeli Mazda3. MZD Connect v spojení s prehľadným rozhraním Heads-Up Cockpit umožňuje bezpečne používať funkcie a aplikácie smartphonu aj počas jazdy.  

Základné technické údaje

  Mazda HAZUMI
Karoséria Päťdverový hatchback
Počet miest 4
Dĺžka x šírka x výška (mm) 4070 x 1730 x 1450
Rázvor (mm) 2585
Motor SKYACTIV-D 1.5
Prevodovka SKYACTIV-Drive (6stupňová automatická)
Pomocné systémy i-stop (start-stop systém)i-ELOOP (systém zachovávania brzdnej energie)
Pneumatiky 215/45 R18
Kolesá 18x8J

FOTOGALÉRIA (72 snímkov Mazda Hazumi):

Zdroj: Mazda

Novinky

Mazda portál na Facebooku

Štatistika

  • © 2009-2019
  • Celkom návštev: 919,146