V týchto dňoch sa otvára nová kapitola v závodnej histórii značky Mazda.

 

Minulý víkend, tak ako každý rok v prvý januárový víkend, sa konal tzv. „Hukot pred 24-kou“, čiže testovací víkend pred závodom 24 hodín v Daytone. Bolo to prvý krát, čo sa na trati ukázala nová závodná Mazda6, jedna z viacerých kusov špeciálnych závodných áut postavených na báze Mazdy6 modelového roku 2014, vybavená balíčkom SKYACTIV technológií. Hlavným prvkom tohto závodného auta je nový naftový motor SKYACTIV-D, špeciálne upravený pre účely pretekov. Ide o ten istý motor, ktorý bude pod kapotou Mazdy6, ktorá sa v najbližších dňoch objaví u predajcov Mazda na Slovensku.

 

Táto závodná Mazda6 s naftovým motorom, je špeciálne vyvinutá pre triedu pretekov GX, ktorá je určená pre automobily poháňané alternatívnymi palivami. Na obrázku vidno tiež Porsche s hybridným pohonom, ktoré sa Mazda6 pokúša predbehnúť. Pod jej kapotou pracuje upravená verzia motora SKYACTIV-D 2.2  preplňovaná dvojicou turbodúchadiel a vyznačujúca sa veľmi čistým spaľovaním. Napriek úpravám, 60% komponentov motora ostalo pôvodných zo sériovo vyrábaného motora. Motor dosahuje výkon približne 400 HP a krútiaci moment vyše 600 Nm, čo by malo byť dostatočné pre triedu GX. Mazda6 bude tiež ťažiť výhodu z efektívneho spaľovania nafty a z ľahkej konštrukcie SKYACTIV.

 

Táto závodná Mazda6 je obrazom filozofie SKYACTIV na pretekárskej trati: úspech vďaka nízkej hmotnosti, úspornému motoru, zdokonalenému podvozku, bezpečnosti a výkonu. Auto je kapotované pevnými, no ľahkými panelmi z uhlíkových vlákien, ktoré boli vytvorené na základe počítačového modelu sériovo vyrábanej Mazdy6.

 

Niektorým sa môže zdať utrpením, že celý víkend sa striedal dážď a sucho a tiež, že rozpis testovacích jázd pokrýval celých 24 hodín dňa. Pre tím Mazdaspeed a SpeedSource to bol dar z nebies, vďaka čomu mohli testovať autá až na limity ich možností (a na limity možností ich jazdcov) v naozaj rôznych podmienkach.

 

Okrem novej Mazdy6, uvidíme na závode 24 hodín v Dayote pretekať v kategórii ST ďalších zástupcov značky Mazda: model MX-5, ktorú bude viesť C.J.Wilson, nadhadzovač Los Angelských Anjelov a majiteľ predajní značky Mazda. Taktiež uvidíme model Mazda3 MPS, ktorá vyhrala tento závod minulý rok. Kategória ST je určená pre autá, ktoré sa viac podobajú sériovým modelom.

 

Samotné preteky 24 hodín v Dayote sú na programe už za pár týždňov a my, spoločne so závodným tímom Mazdy, dúfame, že technológie SKYACTIV sa ukážu v najlepšom svetle medzi svojimi súpermi.

 

-spracoval pathy-

 

Novinky

Mazda portál na Facebooku

Štatistika

  • © 2009-2019
  • Celkom návštev: 919,146