V troch mestách súčasne bola predstavená nová generácia ikonického roadsteru Mazda MX-5. Ako inak, aj táto novinka ide v šľapajách najnovších modelov – je navrhnutá v dizajne KODO (duša pohybu) a oplýva technológiami SKYACTIV.  

4. septembra sa zástupcovia 250-tich médií mohli v Barcelone, v Japonsku a v USA pokochať pohľadom na čerstvú novinku z mazďáckej dielne. Úplne nová Mazda MX-5 je samozrejme vybavená technológiami SKYACTIV, vrátane špeciálne pre ňu upraveného benzínového motora SKY-G a prvým podvozkom SKY-Chassis s pohonom zadných kolies. Oproti súčasnému modelu je nová Mazda MX-5 ľahšia o 100 kg a má doposiaľ najnižšie ťažisko zo všetkých generácií. Skrátila sa o 105 milimetrov, znížila o 20 a rozšírila o 10 milimetrov. Motor sa nenachádza priamo nad nápravou, ale je posunutý dozadu, vďaka čomu sa dosiahne ideálne rozdelenie hmotnosti 50:50 medzi nápravy. Zachovaný zostal aj pohon zadnej nápravy a prevodovka s krátkymi dráhami. Mazda však ponovom aj v tomto modeli prichádza s elektrickým posilňovačom riadenia. Jinba Ittai – teda pocit zladenia jazdca a vozidla bude teraz ešte intenzívnejší a ovládateľnosť vozu zaručuje absolútnu zábavu za volantom. Ohľadom motorov, ktoré budú poháňať nové športiaky toho ešte veľa nevieme. Šepká sa objemoch 1,5 a 2,0 (Skyactiv G), samozrejme v benzínovej verzii. Kým súčasné vozidlá v týchto motorizáciách disponujú výkonom 100 a 120 koní, pri najnovšej Mazde MX-5 sa predpokladá výrazný nárast výkonu. K dispozícii by mala byť 6-stupňová manuálna i automatická prevodovka. Viac nateraz zostáva tajomstvom. Budeme si musieť počkať, kým Mazda poodhalí verejnosti ďalšie podrobnosti. Zatiaľ deklarujú, že na európsky trh sa nový roadster dostane v roku 2015. 

Zníženie hmotnosti radí novú MX-5 na porovnateľnú úroveň s prvou generáciou – MX-5 NA. Prvá Mazda MX-5 vtedy zmenila celý trh – prišla v roku 1989 ako odľahčený športový roadster, a také auto na trhu vôbec nebolo. Za 25 rokov predaja bolo vyrobených viac ako 947.000 vozidiel Mazda MX-5. V Guinnessovej knihe rekordov je Mazda MX-5 zapísaná ako najpredávanejší roadster planéty.

„Mazda je v súčasnej dobe na dobrej vlne – vďaka našim žiadaným novým modelom. Mazda MX-5 bude ďalším „palivom“ pre náš rast,“ hovorí prezident a CEO Mazda Motor Europe Jeff Guyton. „Postavená pre lásku k šoférovaniu, Mazda MX-5 vyjadruje o čom celá Mazda je. Našej značke dodá ďalší impulz.“

Mottom celej akcie je heslo „Long Live the Roadster“ – a odhalenie novej Mazdy MX-5 znamená tiež otvorenie tzv. Mazda Space, čo je priestor, ktorý bude európska Mazda využívať pre mnohé akcie. Celé odhalenie bolo naživo prenášané na špeciálnu webovú stránku k 25. výročiu Mazdy MX-5 a môžete si ho pozrieť tu: www.mazda.com/stories/craftmanship/mx-5/mx-5_25th/thanksday

Galéria:

Zdroj: Mazda 

 

Novinky

Mazda portál na Facebooku

Štatistika

  • © 2009-2019
  • Celkom návštev: 919,204